Trg vstaje 11
2342 Ruše
Spoštovane soobčanke in soobčani,
v večini držav sveta 1. maja obeležujemo Praznik dela. Praznik je namenjen spominu na demonstracije v ameriškem Chicagu leta 1886, znane pod imenom Haymarketski izgred. Hkrati pa je tudi največje praznovanje socialnih dosežkov mednarodnega delavskega gibanja.
V devetnajstem stoletju, v času hitro razvijajočega se industrijskega kapitalizma, je delovni dan za večino delavcev in delavk trajal 10, 12 ali celo 14 ur. Prve zahteve po osemurnem delovniku v skladu s formulo 8-8-8 (8 ur dela, 8 ur prostega časa in 8 ur počitka) so se pojavile že sredi devetnajstega stoletja in se ob njegovem koncu le še okrepile. V Združenih državah Amerike je Kongres predstavnikov delavskih zvez leta 1884 podal zahtevo po uveljavitvi osemurnega delovnika, rok za uveljavitev pa postavil na 1. maj 1886. Ker delavske zahteve po krajšem delovnem času niso bile uslišane, so se 1. maja 1886 po več mestih v ZDA odvili shodi, demonstracije in stavke.
Današnji visok tehnološki napredek in digitalizacija družbe bistveno vplivata na delo, delovne procese in zagotavljanje pravic delavcev. Na eni strani nam napredek z uporabo sodobnih tehnologij zmanjšuje potrebe po delavcih, na drugi strani pa povzroča čedalje večja pričakovanja po vse stalni dosegljivosti delavcev. Zato je toliko bolj pomembno, da se v modernem upravljanju s kadri povečuje vloga sindikatov in poudarja pomen socialnega dialoga pri varovanju pravic delavcev. Naj nam bodo zgodovinski dogodki ob 1. maju in praznovanje Praznika dela opomnik doseženih pravic delavstva in spoštovanja slednjih.
Praznik dela ima poseben zgodovinski pomen tudi v naši lokalni skupnosti, ki jo označuje tradicija industrijskega mesta. To tradicijo si v naši občini prizadevamo ohranjati s simboliko kurjenja kresov, dvigovanjem mlaja in jutranjimi budnicami. Hvaležni smo vsem, ki prispevate k ohranjanju te tradicije.
Občina Ruše vam želi prijetno praznovanje prvomajskih praznikov.
Vse Dobro
Urška Repolusk, županja