Trg vstaje 11
2342 Ruše
K čistejšemu zunanjemu zraku največ prispevajo občani sami
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki izvaja meritve, je za občino Ruše pripravil poročilo o kakovosti zunanjega zraka za leto 2023, iz katerega povzemamo kratke zaključke.
Eden od pokazateljev kakovosti zunanjega zraka so med drugimi onesnaževali tudi lebdeči delci (PM10), ki se v Rušah merijo od leta 2010. Na sedanji lokaciji, v bližini občinske stavbe, se delci merijo od leta 2016. Poleg delcev samih se preverja tudi vsebnost benzo(a)pirena v delcih.
Meritve se izvajajo v skladu z referenčno metodo, vzorči se na steklenih filtrih, masa delcev pa se določi s tehtanjem filtrov pred in po vzorčenju.
Povprečna letna vrednost delcev PM10 je v letu 2023 znašala 15 µg/m³, kar je daleč pod normativno letno vrednostjo (40 µg/m³). Prav tako v nobenem mesecu ni bilo preseganj mejne dnevne vrednosti, ki jih je lahko na letnem nivoju 35. V celem letu prav tako niso bila izmerjena preseganja dnevne mejne vrednosti (50 µg/m³).
Za lažjo predstavo podajamo graf povprečnih mesečnih koncentracij delcev v Rušah in za primerjavo rezultate merilnega mesta Maribor-Center.
Slika 1: Srednja mesečna povprečja s primerjavo Maribor - Center
Iz grafa vidimo, da so koncentracije v Rušah precej nižje, kot v centru Maribora, čeprav je merilno mesto v Mariboru nameščeno ob zelo prometni vpadnici in ob avtobusni postaji.
Če primerjamo rezultate prejšnjih let ugotavljamo, da je trend koncentracij delcev PM10 v upadanju. Kljub temu, da je država ukinila Odlok o načrtu za kakovost zraka so Ruše ohranile trend zniževanja koncentracij in število preseganj.
Trend si lahko ogledamo na naslednjem grafu.
Slika 2: Zniževanje koncentracij PM10 po letih
Benzo(a)piren sodi med policiklične aromatske ogljikovodike in je rakotvorna spojina. Nastaja pri nepopolnem gorenju organskih materialov (nafte, premoga in drugih organskih snovi - les).
Za benzo(a)piren je določena zakonska mejna vrednost 1 ng/m³. Iz rezultatov analiz je razvidno, da so bile vrednosti nad mejno vrednostjo zabeležene v mesecu januarju in februarju ter v novembru in decembru, kar je predvsem posledica kurjenja lesne biomase v individualnih kuriščih. Povprečna letna vrednost je znašala 0,8 ng/m³, kar ne dosega letne mejne vrednosti.
Slika 3: Letni hod benzo(a)pirena v 2023
Iz slike 3 je razvidno občutno povišanje koncentracij v času kurilne sezone, v zimskih mesecih, medtem ko je v poletnem času koncentracija izjemno nizka oziroma skoraj nedoločljiva.
Iz naslednjega grafa je razviden trend upadanja benzo(a)pirena v zadnjih nekaj letih.
Slika 4: Benzo(a)piren po letih
Povprečja izmerjenih dnevnih koncentracij in število dni s preseženimi vrednostmi delcev PM10 in benzo(a)pirena ne presegajo letnih mejnih vrednosti. V primerjavi z merilnim mestom Maribor-Center je v Rušah zrak manj onesnažen z delci. V kolikor se pojavljajo posamezna preseganja so ta izključno v zimskih mesecih, kar je posledica kurjenja lesne biomase. V primerjavi s preteklimi leti smo v lanskem letu zabeležili najnižje povprečne letne vrednosti, ki so med najnižjimi tudi v državnem povprečju.
Rezultati merjenja delcev PM10 in benzo(a)pirena so vzpodbudni in kažejo na ohranjanje in celo izboljšanje kakovosti zunanjega zraka. K temu prispeva zavedanje, da lahko veliko k temu pripomoremo predvsem občani sami z ozaveščanjem škodljivosti onesnaženega zraka, s spremenjenimi navadami, pravilnim načinom kurjenja, učinkovitimi in pregledanimi kurilnimi napravami.
Prihodnost temelji na učinkoviti rabi energije in prehodu na obnovljive vire, ki v veliki meri vplivajo na kakovost zunanjega zraka (promet, energenti), kot tudi na druga področja našega delovanja. Zato ne odlašajmo na jutri, sprejmimo trajnostni način življenja že danes!
Marec, 2024
SKUPNA OBČINSKA UPRAVA MARIBOR
Skupna služba varstva okolja
Irena KOZAR