JUNIJ
5. JUNIJ: SVETOVNI DAN OKOLJA
Svetovni dan okolja je eden najstarejših svetovnih dni, ki jih obeležujemo na pobudo Organizacije Združenih narodov in njenega okoljskega programa. Vsak posameznik ima pravico do čistega zraka, čiste vode in življenja v biološko raznovrstnem okolju.
JULIJ
ZADNJA NEDELJA V JULIJU: SVETOVNI DAN BARIJ
Mednarodni dan barij po vsem svetu praznujemo četrto nedeljo v juliju. Leta 1971 je bila v iranskem mestu Ramsar podpisana Konvencija o mokriščih mednarodnega pomena, danes poznana kot Ramsarska konvencija. 25 let kasneje so 2.februar razglasili za dan, ko na svetovni ravni posvečamo posebno pozornost mokriščem z naravovarstvenega, družbenega in gospodarskega vidika. V smislu obeleževanja svetovnega dne varstva mokrišč se po vsem svetu pripravljajo dejavnosti in izvajajo projekti, ki ozaveščajo javnost o potrebi po ohranjanju mokrišč, njihovih funkcij in biotske raznovrstnosti, kot to določa Ramsarska konvencija v okviru UNESCA.
Barja, kjer voda stalno ali občasno zastaja, so tip mokrišč in pokrivajo okoli 3 % zemeljskega površja. Porasla so z vodoljubnimi in vlagoljubnimi rastlinami, iz katerih nastaja šota. Barja so pomembna tako za ohranjanje biotske raznovrstnosti kot tudi za blažitev podnebnih sprememb. Zaradi človekovih dejavnosti so marsikje spremenjena, degradirana ali uničena. V Sloveniji jih ohranjamo zlasti na območjih Natura 2000 ter v zavarovanih naravnih območjih (Šijec, Zelenci, Mali Plac, Lovrenška jezera).
31. JULIJ: SVETOVNI DAN NARAVOVARSTVENIH NADZORNIKOV
Zadnji dan v juliju je posvečen naravovarstvenim nadzornikom ali v tujini bolje poznanim pod imenom rangerji. Najdaljšo tradicijo naravovarstvenega nadzora v Sloveniji ima naš edini narodni park, Triglavski narodni park, katerega pričetki segajo še v lovsko-čuvajsko službo Gojitvenega lovišča Triglav. Od ustanovitve parka leta 1981 je ta služba preoblikovana v naravovarstveno nadzorno službo. Desetletje kasneje je nadzorno službo vzpostavil tudi Regijski park Škocjanske jame. Danes nadzorniki delujejo v devetih zavarovanih območjih narave, kjer deluje skupno 55 nadzornikov. Največ prav v Triglavskem narodnem parku, kjer jim pomagajo tudi prostovoljni naravovarstveni nadzorniki.
AVGUST
ZADNJI VIKEND V AVGUSTU: MEDNARODNA NOČ NETOPIRJEV
Mednarodna noč netopirjev (MNN) je dogodek, ki po svetu poteka že vse od leta 1997, pri njem pa danes sodeluje več kot 30 držav.
Na mednarodni ravni dogodek koordinira organizacija Eurobats. Slovenija se je praznovanju MNN prvič pridružila leta 1999 in od takrat Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev v sodelovanju z mnogimi drugimi organizacijami vsakoletno organizira različne osveščevalne aktivnosti. Namen MNN je izobraževanje javnosti o biologiji, pomenu in varstvu netopirjev ter njihovih habitatov preko raznolikih aktivnosti: predavanj, razstav, vodenih sprehodov s poslušanjem in opazovanjem netopirjev ipd.
Letošnja mednarodna noč netopirjev bo potekala 24. - 25. avgusta.