Trg vstaje 11
2342 Ruše
Ženske zaposlene v tekstilnih tovarnah v New Yorku so 8. marca 1857 organizirale protest, zaradi nečloveških delovnih pogojev in premajhnih plač. Policija je protestnice napadla in pridržala. V želji po zavarovanju in pridobitvi nekaj osnovnih pravic na delovnem mestu so te ženske marca 1859 ustanovile prvi delavski sindikat. Prav tako se je 8. marca 1908 na ulicah New Yorka pod sloganom “Kruh in Vrtnice” zbralo 15 tisoč žensk in zahtevalo krajše delovne ure, boljšo plačo, volilne pravice. Kruh je simboliziral ekonomsko varnost, vrtnice pa boljšo kvaliteto življenja. V maju je Socialistična stranka Amerike razglasila zadnjo nedeljo v mesecu februarju za državni praznik žensk.
Dan žena, v originalu »Dan delovnih žena«, se je na evropskih tleh v začetku praznoval 19. marca, kar je predlagala nemška feministka in socialistka Clara Zetkin, rojena Eissner (1857–1933). Za enakopravnost žensk se je začela bojevati leta 1889, medtem ko je pobudo za dan, posvečen vsem ženskam, dala na Drugi mednarodni konferenci socialističnih žensk leta 1910. Prvič so ga praznovali leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem.
Boji za enakopravnost žensk so potekali tudi v Sloveniji. Že leta 1897 je začel izhajati ženski časnik Slovenka, leto kasneje pa je bilo ustanovljeno prvo žensko društvo. Pomembna je letnica 1906, ko je Marija Urbas kot prva Slovenka doktorirala iz filozofije na graški univerzi. Po prvi svetovni vojni so se vse tri politične sile (liberalna, katoliška in socialdemokratska) zavzele za sprejem ženske volilne pravice. Ženske dokončno dobijo volilno pravico in s tem pričetek enakopravnosti leta 1945, ko je uzakonjena splošna volilna pravica.
Dan žena se danes v približno 100 državah praznuje vsako leto 8. marca kot mednarodni praznik žensk. Je dan praznovanja ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk.
»Drage ženske, danes je vaš dan, 8. marec, zavedajte se svoje veličine!«
(neznani avtor)
Vaša Občina Ruše